Thursday, February 29, 2024

Unofficial 2023 November General Election Results for James City County

(freeimages.com)

JAMES CITY COUNTY — Here are the unofficial results of the 2023 November General Election for James City County from the Virginia Department of Elections.

Results as of Wednesday, Nov. 8, 3:43 p.m.

Candidates for 24th District Senate of Virginia:

J.D. “Danny” Diggs (R) — James City County 213 votes, 30.17%; Overall 33,561 votes, 51.18%

T. Monty Mason (D- Incumbent) — James City County 491 votes, 69.55%; Overall 31,877 votes, 49.61%

Candidates for 26th District Senate of Virginia:

Ryan T. McDougle (R-Incumbent) — James City County 16,775 votes, 50.77%; Overall 56,695 votes, 62.35%

Pamela R. Garner (D) — James City County 16,244 votes, 49.16%; Overall 34,156 votes, 37.57%

Candidates for 69th District House of Delegates: 

W. Chad Green (R) — James City County 5,473 votes, 89.44%; Overall 22,922 votes, 91.35%

Unopposed

Candidates for 71st District House of Delegates: 

Amanda E. Batten (R-Incumbent) — James City County 13,232 votes, 52.13%; Overall 17,968 votes, 51.93%

Jessica L. Anderson (D) — James City County 12,140 votes, 47.83%; Overall 16,611 votes, 48.01%

Candidates for Board of Supervisors:

Berkeley:

John Curran (R) — 2,336 votes, 35.59%

Ruth Larson (I-Incumbent) — 4,216 votes, 64.23%

Roberts:

John J McGlennon (D-Incumbent) — 3,311 votes, 57.81%

Trevor M Topping (R) — 2,398 votes, 41.87%

Stonehouse:

Barbara E Null (R) — 3,785 votes, 51.85%

Lisa L Ownby (D) — 3,489 votes, 47.79%

Candidates for School Board:

Berkeley:

Randall Joseph Riffle — 3,458 votes, 53.50%

Marvin A Franz Jr. — 2,978 votes, 46.08%

Roberts:

Dan Cavazos — 2,898 votes, 51.86%

Max William Blalock Jr. — 2,655, 47.51%

Stonehouse:

Michael Hosang — 3,711 votes, 52.05%

Damon Walker — 3,384 votes, 47.47%

Candidates for Commissioner of the Revenue:

Cameron Boone — 14,153 votes, 45.78%

Richard Whitfield Bradshaw (Incumbent) — 16,631 votes, 53.80%

Candidate for Sheriff

David Joseph Hardin (Incumbent) — 27,320 votes, 98.35%

Clerk of Circuit Court

Elizabeth O’Connor — 27,812 votes, 98.78%

Commonwealth’s Attorney:

Nathan R. Green — 27,438 votes, 98.40%

Treasurer:

Jennifer Dawn Tomes — 27,484 votes, 98.72%

Candidates for Soil and Water Conservation Director (Colonial District):

Robert “Bob” Lund Jr. — 18,695 votes, 50.98%

Stephen M. Zabinski Jr. — 17,613 votes, 48.03%

Related Articles

MORE FROM AUTHOR