Outdoor Track and Field: Historic Triangle Teams Conclude Regular Season

WYDaily.com is your source for free news and information in Williamsburg, James City & York Counties.

Lafayette's Michael Tyler won four events. (file photo)
Lafayette’s Michael Tyler won four events. (file photo)

A number of Historic Triangle track and field athletes had standout performances in the final Bay Rivers District meet of the season Wednesday afternoon at Warhill High.

In the girls competition, Lafayette’s Alexis Brender A’ Brandis stole the show as the only athlete to win multiple individual events during the meet.

Brender A’ Brandis took first place in the 100-meter hurdles and won the triple jump.

Other Lafayette winners were Serenity Chavez in the 800-meter run, Talisha Hairston in the 300-meter hurdles and Peyton Blanding in the pole vault.

Grafton saw three athletes earn individual victories. Samantha Wanderer won the 400-meter dash, Kira Freedman won the 1,600-meter run and Sung Park took first in the 3,200-meter run.

Tabb’s Maya Hanks won the 100-meter dash; Warhill’s Akira Wallace took first in the 200-meter dash; and York’s Kyla Honey notched a win in the long jump.

In the boys competition, Lafayette’s Michael Tyler earned four individual victories. Tyler took first place in the 110-meter hurdles, long jump, high jump and triple jump.

His teammate, Tyler Jump, also earned a pair of individual victories in the shot put and discus throw.

Jamestown had three winners on the day, with Jordan Turner winning the 100-meter dash, Jordan Willis winning the 200-meter dash and Cameron Coates logging first in the 800-meter run.

Tabb’s Allen Blair finished first in the 400-meter dash, and York’s Ryan Born topped the 300-meter hurdles.

To see full results from the meet, click here.

Below are the individual winners:

Individual Results
100m: Maya Hanks (Tabb) 12.38
200m: Akira Wallace (Warhill) 26.92
400m: Samantha Wanderer (Grafton) 1:01.55
800m: Serenity Chavez (Lafayette) 2:22.88
1600m: Kira Freedman (Grafton) 5:15.41
3200m: Sung Park (Grafton) 12:13.80
100m Hurdles: Alexis Brender A’ Brandis (Lafayette) 16.86
300m Hurdles: Talisha Hairston (Lafayette) 50.21
4×100: Lafayette 50.83
4×400: Tabb 4:06.28
4×800: Lafayette 9:39.27
High Jump: Melissa Frazier (Poquoson) 4-8
Pole Vault: Peyton Blanding (Lafayette) 9-6
Long Jump: Kyla Honey (York) 15-11
Triple Jump: Alexis Brender A’ Brandis (Lafayette) 35-4 1/2
Shot Put: Bri’anna Chavis (New Kent) 31-2
Discus: Arieana Parker (Smithfield) 96-7 1/2

Individual Results
100m: Jordan Turner (Jamestown) 11.12
200m: Jordan Willis (Jamestown) 22.26
400m: Allen Blair (Tabb) 50.30
800m: Cameron Coates (Jamestown) 1:59.67
1600m: Jon Swartout (New Kent) 4:43.98
3200m: Clint Gault (Poquoson) 9:50.06
110m Hurdles: Michael Tyler (Lafayette) 15.23
300m Hurdles: Ryan Born (York) 41.25
4×100: Bruton 45.03
4×400: Warhill 3:31.52
4×800: Lafayette 8:21.38
High Jump: Michael Tyler (Lafayette) 6-4
Pole Vault: Griffin Kowal (New Kent) 14-0
Long Jump: Michael Tyler (Lafayette) 21-3 1/2
Triple Jump: Michael Tyler (Lafayette) 44-3 3/4
Shot Put: Tyler Jump (Lafayette) 44-4 1/2
Discus: Tyler Jump (Lafayette) 147-9