Swim: HRA Boys, Girls Take Second in TCIS Swim Championships

WYDaily.com is your source for free news and information in Williamsburg, James City & York Counties.

NavigatorsHampton Roads Academy earned a pair of runner-up finishes during Saturday’s Tidewater Conference of Independent Schools Swim Championships held at Norfolk Academy.

The Navigators finished with 403 points in the girls competition, which was behind first-place Norfolk Academy with 436 points. Walsingham Academy came in eighth place with 97 points.

Merle Thoss (200 individual medley), Bronwyn Keating (200 freestyle), Victoria Schoenig (500 freestyle) and Nicole Shuford (100 breaststroke) each won individual events for the Navigators.

HRA also took wins in the 200 freestyle relay and 400 freestyle relay during the meet.

Walsingham Academy’s 200 medley relay team of Allison Bennett, Olivia Clark, Grace Riordan and Anna Vidlak placed fifth in the girls competition.

The HRA boys also earned a second-place finish, collecting 402.50 points. Norfolk Academy took first place with 480 points, and Walsingham took fifth with 158 points.

Jared Norton won a pair of individual events for the Navigators, placing first in the 100 breaststroke with a time of 56.32 and the 200 individual medley in a time of 1:53.49.

Norton’s teammate Nicholas Schoenig also took home an individual title with a win in the 100 backstroke.

Walsingham’s Jason Covaney placed fifth in the 50 freestyle and took sixth in the 100 freestyle.

The Trojans also got a fifth-place finish from their 200 freestyle relay team of Declan Lawlor, Gregory Peterson, Cavan Sullivan and Covaney.

To see full results from the meet, click here.

Below are the team results and individual winners:

Team Results
1: Norfolk Academy 436
2: Hampton Roads Academy 403
3: Bishop Sullivan Catholic 267
4: Norfolk Collegiate School 186.50
5: Norfolk Christian 164
6: Cape Henry 116
7: Nansemond-Suffolk Academy 107
8: Walsingham Academy 97
9: Greenbrier Christian Academy 80.50
10: Peninsula Catholic 51

Individual Results
200 Medley Relay: Norfolk Collegiate (Hoover, Boyer, Walthall, Hargrove) 2:02.01
200 Free: Bronwyn Keating (HRA) 1:57.99
200 IM: Merle Thoss (HRA) 2:14.42
50 Free: Claire Waterhouse (Bishop Sullivan) 24.96
100 Fly: Justine Kaskel (Norfolk Academy) 59.36
100 Free: Claire Waterhouse (Bishop Sullivan) 54.34
500 Free: Victoria Schoenig (HRA) 5:23.29
200 Free Relay: HRA (Shuford, Lennarz, Gharbo, Keating) 1:39.94
100 Back: Justine Kaskel (Norfolk Academy) 1:00.31
100 Breast: Nicole Shuford (HRA) 1:09.58
400 Free Relay: HRA (Thoss, Payne, Shuford, Schoenig) 3:39.94

Team Results
1: Norfolk Academy 480
2: Hampton Roads Academy 402.50
3: Bishop Sullivan Catholic 332
4: Cape Henry 166
5: Walsingham Academy 158
6: Norfolk Christian 138
7: Greenbrier Christian Academy 129.50
8: Nansemond-Suffolk Academy 75
9: Peninsula Catholic 56
10: Norfolk Collegiate School 28

Individual Results
200 Medley Relay: Norfolk Academy (Kauffman, Randolph, Wilson, Cook) 1:37.79
200 Free: Philip Speri (Bishop Sullivan) 1:41.52
200 IM: Jared Norton (HRA) 1:53.49
50 Free: Daniel Cook (Norfolk Academy) 21.30
100 Fly: Anthony DeAngelis (Bishop Sullivan) 52.12
100 Free: Philip Speri (Bishop Sullivan) 45.96
500 Free: Connor Gleim (Bishop Sullivan) 4:57.18
200 Free Relay: Bishop Sullivan (Speri, DeAngelis, Montague, Gleim) 1:27.33
100 Back: Nicholas Schoenig (HRA) 52.77
100 Breast: Jared Norton (HRA) 56.32
400 Free Relay: Bishop Sullivan (Gleim, Speri, Montague, DeAngelis) 3:13.11