Indoor Track and Field: Tabb Girls Win Conference 27 Title

WYDaily.com is your source for free news and information in Williamsburg, James City & York Counties.

Allen Blair 2
Allen Blair leads the pack during the 55-meter dash. (Ty Hodges/WYDaily)

« 1 of 5 »

 

Tabb's girls indoor track and field team took first place during Thursday's Conference 27 Indoor Track and Field Championships held at the Boo Williams Sportsplex.

The Tigers won the girls competition with 180 points, which beat second-place I.C. Norcom's 146 points. York took fifth place with eight points.

Lindsey Blanks of Tabb won the 1,000-meter run in a time of 3:07.44, while also taking first place in the 1,600-meter run in a time of 5:03.12.

Her sister, Lauren Blanks, placed first in the 3,200-meter run with a finish in 12:08.53.

Maya Hanks earned a first-place win in the triple jump for the Tigers after leaping 38-feet-5 1/2. Emma Sears also took first in the pole vault by clearing 7-feet-0.

Tabb's boys came in second place with 103 points, which was just behind first-place I.C. Norcom with 116 points.

Allen Blair was the only Tabb athlete to win an event during the boys meet, taking first place in the high jump and long jump.

To see full meet results, click here.

Below are the team results and individual winners:

Girls
Team Results

1: Tabb 180
2: I.C. Norcom 146
3: Phoebus 52
4: Lakeland 44
5: York 8

Individual Results
55m: Amira Aduma (Phoebus) 7.16
300m: Amira Aduma (Phoebus) 41.09
500m: Amira Aduma (Phoebus) 1:19.07
1000m: Lindsey Blanks (Tabb) 3:07.44
1600m: Lindsey Blanks (Tabb) 5:03.12
3200m: Lauren Blanks (Tabb) 12:08.53
55m Hurdles: Naomi Whitaker (I.C. Norcom) 8.48
4x200: I.C. Norcom 1:46.36
4x400: I.C. Norcom 4:11.77
4x800: Tabb 10:33.69
High Jump: Faith McMillan (I.C. Norcom) 5-0
Pole Vault: Emma Sears (Tabb) 7-0
Long Jump: Amira Aduma (Phoebus) 17-9 1/2
Triple Jump: Maya Hanks (Tabb) 38-5 1/2
Shot Put: Deleah Scott (Lakeland) 31-4 1/2

Boys
Team Results

1: I.C. Norcom 116
2: Tabb 103
3: Phoebus 97
4: Lakeland 69
5: Booker T. Washington 38
6: York 4

Individual Results
55m: Jomari Becnel (Phoebus) 6.49
300m: Marquinn Morris (I.C. Norcom) 35.54
500m: Wae'lene Riddick (I.C. Norcom) 1:06.83
1000m: Gemechu Beyecha (Booker T. Washington) 2:40.44
1600m: Gemechu Beyecha (Booker T. Washington) 4:25.37
3200m: Raekwon Sallywhite (Lakeland) 10:52.78
55m Hurdles: Jaelen Williams (Phoebus) 7.77
4x200: I.C. Norcom 1:33.33
4x400: I.C. Norcom 3:29.31
4x800: Phoebus 8:49.45
High Jump: Allen Blair (Tabb) 6-3
Pole Vault: N/A
Long Jump: Allen Blair (Tabb) 23-0
Triple Jump: Elijah Nelson (Phoebus) 45-5
Shot Put: Trevor Locke (I.C. Norcom) 45-3 1/2