Indoor Track and Field: Lafayette Sweeps Third Bay Rivers Meet

WYDaily.com is your source for free news and information in Williamsburg, James City & York Counties.

Alexis Brender A' Brandis won three events for Lafayette on Tuesday. (file photo)
Alexis Brender A’ Brandis won three events for Lafayette on Tuesday. (File Photo)

Lafayette’s indoor track team swept the final Bay Rivers District regular season meet of the season at the Boo Williams Sportsplex on Tuesday.

The Lafayette girls cruised to a first-place finish with 140.5 points, which topped second-place Tabb with 107 points. Grafton rounded out the top three with 83 points.

Alexis Brender A’ Brandis had the top performance of the day for any local athletes, taking first place in the 55-meter hurdles, long jump and triple jump.

Lafayette also got wins from Audrey Hurley in the 300-meter dash, Brooke Crookston in the 1,000-meter run, the 4×400 relay, and Peyton Blanding in the pole vault.

Tabb’s individual winners on the girls side were Maya Hanks in the 55-meter dash, Lindsey Blanks in the 3,200-meter run and Emma Sears in the shot put.

Grafton’s girls got wins from Kira Freedman in the 1,600-meter run, the 4×800 relay and Alexa Daley in the high jump.

Lafayette also took first place in the boys competition with 148 points. Coming in second place was New Kent with 71.5 points, while Jamestown took third with 69 points.

Michael Tyler of Lafayette was the only local boys athlete to win multiple individual events on Tuesday, taking first place in the 55-meter hurdles and high jump.

Lafayette also got wins from Rashawn Smith in the 55-meter dash, Cade Moreno in the 1,600-meter run, the 4×200 relay and the 4×800 relay.

Jamestown’s lone win on the boys side came in the 4×400 relay.

Click here to see full results from the meet.

Below are the team and individual results from the meet.

Girls
Team Results
1: Lafayette 140.5
2: Tabb 107
3: Grafton 83
4: Jamestown 77
5: Smithfield 42
6: New Kent 31.5
7: York 31
8: Warhill 30.5
9: Bruton 26.5
10: Poquoson 4

Individual Results
55m: Maya Hanks (Tabb) 7.61
300m: Audrey Hurley (Lafayette) 42.15
500m: Gaphne Glueck (Jamestown) 1:24.18
1000m: Brooke Crookston (Lafayette) 2:59.63
1600m: Kira Freedman (Grafton) 5:26.55
3200m: Lindsey Blanks (Tabb) 10:58.66
55m Hurdles: Alexis Brender A’ Brandis (Lafayette) 9.49
4×200: Smithfield 1:56.67
4×400: Lafayette 4:20.05
4×800: Grafton 10:26.37
High Jump: Alexa Daley (Grafton) 4-4
Pole Vault: Peyton Blanding (Lafayette) 9-0
Long Jump: Alexis Brender A’ Brandis (Lafayette) 16-3
Triple Jump: Alexis Brender A’ Brandis (Lafayette) 35-5 3/4
Shot Put: Emma Sears (Tabb) 28-4

Boys
Team Results

1: Lafayette 148
2: New Kent 71.5
3: Jamestown 69
4: Tabb 66
5: Smithfield 63
6: Grafton 60
7: Bruton 43
8: Poquoson 26.5
9: Warhill 19
10: York 13

Individual Results
55m: Rashawn Smith (Lafayette) 6.65
300m: Aaron Williams (Smithfield) 36.84
500m: Preston Klekar (Tabb) 1:09.94
1000m: Clint Gault (Poquoson) 2:37.31
1600m: Cade Moreno (Lafayette) 4:48.38
3200m: Miles Owens (Grafton) 9:58.89
55m Hurdles: Michael Tyler (Lafayette) 7.79
4×200: Lafayette 1:33.59
4×400: Jamestown 3:32.89
4×800: Lafayette 8:51.68
High Jump: Michael Tyler (Lafayette) 6-6
Pole Vault: Griffin Kowal (New Kent) 13-6
Long Jump: Allen Blair (Tabb) 21-7
Triple Jump: R.J. Morris (New Kent) 43-5
Shot Put: Jim Freeman (Poquoson) 41-5 1/2