Indoor Track: Lafayette Boys, Girls Win Second Bay Rivers District Meet

WYDaily.com is your source for free news and information in Williamsburg, James City & York Counties.

Hezekiah Hayes
Warhill's Hezekiah Hayes rounds a corner in the 4x800 relay. (Ty Hodges/WYDaily)

« 1 of 7 »

 

For the second time this season, Lafayette's indoor track and field team swept a Bay Rivers District meet.

On Tuesday, Lafayette's girls posted 125 points and barely edged Tabb, which came in second place with 116 points. Grafton took third place with 100 team points.

Tabb's Maya Hanks was the only female athlete to win multiple individual events on Tuesday, taking first place in the long jump and triple jump.

Three Lafayette girls took first place in individual events as Delaney Savedge won the 1,600-meter run, Brooke Crookston won the 3,200-meter run and Alexis Brender A' Brandis took first in the 55-meter hurdles.

In the boys competition, Lafayette earned a more comfortable victory with 144 points. New Kent came in second place with 75 points, while Grafton took third with 74 points.

Lafayette's Michael Tyler won three individual events with wins in the 55-meter hurdles, high jump and triple jump.

Tabb's Allen Blair also won multiple individual events, placing first in the 300-meter dash and long jump.

To see full results from the meet, click here.

Below are the team results and individual winners.

Girls
Team Results
1: Lafayette 125
2: Tabb 116
3: Grafton 100
4: Warhill 63
5: Jamestown 48
6: Smithfield 38
7: Bruton 36
8: New Kent 25
9: York 23
10: Poquoson 4

Individual Results
55m: Jacqueline Jones (Warhill) 7.57
300m: Emily Wright (Tabb) 44.13
500m: Samantha Wanderer (Grafton)
1000m: Lindsey Blanks (Tabb) 3:01.80
1600m: Delaney Savedge (Lafayette) 5:30.07
3200m: Brooke Crookston (Lafayette) 11:21.42
55m Hurdles: Alexis Brender A' Brandis (Lafayette) 8.97
4x200: Lafayette 1:51.56
4x400: Grafton 4:30.33
4x800: Tabb 10:32.68
High Jump: Burke Schramel (Grafton) 4-6
Pole Vault: Courtney Pickett (New Kent) 8-6
Long Jump: Maya Hanks (Tabb) 17-2
Triple Jump: Maya Hanks (Tabb) 38-2
Shot Put: Arieana Parker (Smithfield) 32-11 1/2

Boys
Team Rankings
1: Lafayette 144
2: New Kent 75
3: Grafton 74
4: Jamestown 70
5: Tabb 56
6: Warhill 52
7: Bruton 41
8: Poquoson 34
9: Smithfield 18
10: York 11

Individual Results
55m: Rashawn Smith (Lafayette) 6.63
300m: Allen Blair (Tabb) 36.97
500m: Miles Owens (Grafton) 1:07.43
1000m: Clint Gault (Poquoson) 2:37.21
1600m: Clint Cault (Poquoson) 4:38.12
3200m: Andrew Carlin (New Kent) 10:03.46
55m Hurdles: Michael Tyler (Lafayette) 8.06
4x200: Jamestown 1:36.58
4x400: Grafton 3:35.61
4x800: Lafayette 9:01.77
High Jump: Michael Tyler (Lafayette) 6-6
Pole Vault: Griffin Kowal (New Kent) 14-0
Long Jump: Allen Blair (Tabb) 21-2 1/4
Triple Jump: Michael Tyler (Lafayette) 44-11
Shot Put: Trevaun Walker (Grafton) 41-1 1/2