Swimming Roundup: Jamestown Sweeps Tri-Meet with Warhill, New Kent

WYDaily.com is your source for free news and information in Williamsburg, James City & York Counties.

file photo)
(File Photo)

The Jamestown swim team swept a tri-meet against Warhill and New Kent at Hampton University on Thursday.

Jamestown’s boys defeated Warhill 81-11 and New Kent 79-15 without dropping a single event.

The Eagles had three swimmers on the boys side win multiple individual events as Chris Bailey won the 200 free and 500 free; Jaq deLeon won the 200 IM and 100 backstroke; and Colin Wright won the 50 free and 100 butterfly.

On the girls side, it was a near perfect sweep for Jamestown as the Eagles defeated Warhill 76-16 and dropped one event to New Kent for a 74-20 victory.

Margaret Williams of Jamestown won the 200 free and 100 butterfly, while Hannah Clymer won the 50 free and 100 free. Angelique Vo took home wins in the 100 breaststroke and 200 IM.

Below are the full results from the meet:

Boys
Jamestown 81, Warhill 11

200 Medley Relay: Jamestown (Jaq deLeon, Colin Boll, Calvin Hart, Aiden Francis) 1:51.09
200 Free: Chris Bailey (Jamestown) 2:00.40
200 IM: Jaq deLeon (Jamestown) 2:07.12
50 Free: Colin Wright (Jamestown) 22.50
100 Fly: Colin Wright (Jamestown) 53.47
100 Free: Ben Van Tasel (Jamestown) 51.58
500 Free: Chris Bailey (Jamestown) 5:17.33
200 Free Relay: Jamestown (Aiden Francis, Brett Harlow, Ben Van Tasel, Colin Wright) 1:38.00
100 Back: Jaq de Leon (Jamestown) 58.97
100 Breast: Calvin Hart (Jamestown) 1:08.77
400 Free Relay: Jamestown (Jaq de Leon, Calvin Hart, Ben Van Tasel, Colin Wright) 3:33.44

Jamestown 79, New Kent 15
200 Medley Relay: Jamestown (Jaq deLeon, Colin Boll, Calvin Hart, Aiden Francis) 1:51.09
200 Free: Chris Bailey (Jamestown) 2:00.40
200 IM: Jaq deLeon (Jamestown) 2:07.12
50 Free: Colin Wright (Jamestown) 22.50
100 Fly: Colin Wright (Jamestown) 53.47
100 Free: Ben Van Tasel (Jamestown) 51.58
500 Free: Chris Bailey (Jamestown) 5:17.33
200 Free Relay: Jamestown (Aiden Francis, Brett Harlow, Ben Van Tasel, Colin Wright) 1:38.00
100 Back: Jaq de Leon (Jamestown) 58.97
100 Breast: Calvin Hart (Jamestown) 1:08.77
400 Free Relay: Jamestown (Jaq de Leon, Calvin Hart, Ben Van Tasel, Colin Wright) 3:33.44

 

Girls
Jamestown 76, Warhill 16

200 Medley Relay: Jamestown (Genevieve Meadows, Angelique Vo, Margaret William, Hannah Clymer) 2:00.89
200 Free: Margaret Williams (Jamestown) 2:05.03
200 IM: Angelique Vo (Jamestown) 2:22.10
50 Free: Hannah Clymer (Jamestown) 25.37
100 Fly: Margaret Williams (Jamestown) 1:02.21
100 Free: Hannah Clymer (Jamestown) 55.45
500 Free: Carissa Hardy (Jamestown) 5:49.06
200 Free Relay: Jamestown (Hannah Clymer, Caroline Cherry, Carmen Oquendo Margaret Williams) 1:49.32
100 Back: Victoria Hardy (Jamestown) 1:13.87
100 Breast: Angelique Vo (Jamestown) 1:13.99
400 Free Relay: Jamestown (Caroline Cherry, Genevieve Meadows, Ashley Adams, Marta Backman) 4:12.97

Jamestown 74, New Kent 20
200 Medley Relay: Jamestown (Genevieve Meadows, Angelique Vo, Margaret William, Hannah Clymer) 2:00.89
200 Free: Margaret Williams (Jamestown) 2:05.03
200 IM: Angelique Vo (Jamestown) 2:22.10
50 Free: Hannah Clymer (Jamestown) 25.37
100 Fly: Margaret Williams (Jamestown) 1:02.21
100 Free: Hannah Clymer (Jamestown) 55.45
500 Free: Carissa Hardy (Jamestown) 5:49.06
200 Free Relay: Jamestown (Hannah Clymer, Caroline Cherry, Carmen Oquendo Margaret Williams) 1:49.32
100 Back: Zoey Sargent (New Kent) 1:08.29
100 Breast: Angelique Vo (Jamestown) 1:13.99
400 Free Relay: Jamestown (Caroline Cherry, Genevieve Meadows, Ashley Adams, Marta Backman) 4:12.97

 

HRA Girls Finish Second in Quad Meet

The Hampton Roads Academy girls swim team placed second during a quad-meet against St. Catherine’s, Norfolk Academy and Greenbrier Christian Academy on Friday.

HRA finished with 412 points, which was behind first-place St. Catherine’s with 529 points.

Bronwyn Keating was the only HRA girls swimmer to win multiple individual events, taking first place in the 200 freestyle and 100 freestyle.

On the boys side, HRA finished third with 386 points. St. Christopher’s took first place with 555 points.

Despite taking third place, no HRA boys swimmers won an event.

Below are the full meet results:

Girls
St. Catherine’s 529
Hampton Roads Academy 412
Norfolk Academy 384
Greenbrier Christian Academy 89

Individual Results
200 Medley Relay: HRA (Payne, Shuford, Thoss, Lennarz) 1:57.45
200 Free: Keating (HRA) 2:02.52
200 IM: Thoss (HRA) 2:18.22
50 Free: Yan (St. Catherine’s) 25.98
1mtr. Diving: Alvis (St. Catherine’s) 1:97.50
100 Fly: Thoss (HRA) 1:02.00
100 Free: Keating (HRA) 54.90
500 Free: Kirkman (Norfolk Academy) 5:39.45
200 Free Relay: St. Catherine’s (Yan, Nichols, Dewey, Beck) 1:44.67
100 Back: Gharbo (HRA) 1:03.31
100 Breast: Beck (St. Catherine’s) 1:12.99
400 Free Relay: HRA (Thoss, Hager, Gharbo, Keating) 3:52.16

Boys
St. Christopher’s 555
Norfolk Academy 484.5
Hampton Roads Academy 386
Greenbrier Christian Academy 157.5

Individual Results
200 Medley Relay: St. Christopher’s (Mancini, Wood, West, Cox) 1:43.96
200 Free: Cook (Norfolk Academy) 1:43.12
200 IM: Wilson (Norfolk Academy) 2:01.83
50 Free: Cox (St. Christopher’s) 22.32
1 mtr. Diving: Denk (Norfolk Academy) 1:41.80
100 Fly: Wilson (Norfolk Academy) 53.85
100 Free: Cook (Norfolk Academy) 47.62
500 Free: Wielar (St. Christopher’s) 5:12.24
200 Free Relay: Norfolk Academy (Cook, Ware, Randolph, Windsor) 1:32.81
100 Back: Kauffman (Norfolk Academy) 55.19
100 Breast: Wood (St. Christopher’s) 1:08.19
400 Free Relay: Norfolk Academy (Cook, Clary, Kauffman, Wilson) 3:20.19