Indoor Track: Lafayette Sweeps First Bay Rivers Meet

WYDaily.com is your source for free news and information in Williamsburg, James City & York Counties.

Lafayette's Michael Tyler won three individual events on Thursday. (file photo)
Lafayette’s Michael Tyler won three individual events Thursday. (File Photo)

Lafayette came out on top during the season’s first Bay Rivers District indoor track meet, which was held Thursday at the Boo Williams Sportsplex in Newport News.

On the girls side, Lafayette took first place with 133 points. Tabb took second place with 95 points, and Grafton finished third with 70.33 points.

Tabb’s Maya Hanks was the only athlete to win multiple individual events, taking first place in the 55-meter dash and long jump.

Lafayette was able to dominate the middle distance events as Audrey Hurley won the 300-meter dash, Brooke Crookston won the 500-meter dash and Serenity Chavez won the 1,000-meter dash.

On the boys side, Lafayette took first place with 120 team points, which bested second-place Warhill by 60 points. Tabb rounded out the top three with 59 points.

Michael Tyler took home wins in three individual events for the Rams, placing first in the 55-meter hurdles, high jump and triple jump.

Tabb’s Allen Blair also won multiple individual events with wins in the 300-meter dash and long jump.

To see full results from the meet, click here.

Below are team results and individual winners:

Girls
Team Results
1: Lafayette 133
2: Tabb 95
3: Grafton 70.33
4: Jamestown 44
4: Warhill 44
6: Bruton 27
7: Smithfield 25
8: York 14
9: New Kent 11.66

Individual Results
55m: Maya Hanks (Tabb) 7.44
300m: Audrey Hurley (Lafayette) 43.05
500m: Brooke Crookston (Lafayette) 1:20.30
1000m: Serenity Chavez (Lafayette) 3:11.03
1600m: Lauren Blanks (Tabb) 5:34.69
3200m: Clara Wincheski (Bruton) 11:39.19
55m Hurdles: Alexi Brender A’ Brandis (Lafayette) 9.07
4×200: Lafayette 1:48.70
4×400: Tabb 4:21.35
4×800: Tabb 10:49.44
High Jump: Madison Baskin (Grafton) 4-6
Pole Vault: Peyton Blanding (Lafayette) 8-0
Long Jump: Maya Hanks (Tabb) 16-5 1/2
Triple Jump: Megan Gingery (York) 32-1
Shot Put: Emma Sears (Tabb) 29-9 1/2

Boys
Team Results

1: Lafayette 120
2: Warhill 60
3: Tabb 59
4: Jamestown 55
5: Grafton 43
6: Bruton 41
7: Poquoson 30
8: New Kent 25
9: York 16
9: Smithfield 16

Individual Results
55m: Rashawn Smith (Lafayette) 6.64
300m: Allen Blair (Tabb) 36.60
500m: Ryan Born (York) 1:12.18
1000m: Clint Gault (Poquoson) 2:39.40
1600m: Clint Gault (Poquoson) 4:30.09
3200m: Price Owens (Grafton) 9:36.27
55m Hurdles: Michael Tyler (Lafayette) 7.83
4×200: Lafayette 1:35.92
4×400: Warhill 3:43.40
4×800: Warhill 8:32.55
High Jump: Michael Tyler (Lafayette) 6-9
Pole Vault: Will Tolley (New Kent) 8-6
Long Jump: Allen Blair (Tabb) 23-2
Triple Jump: Michael Tyler (Lafayette) 41-7
Shot Put: Tyler Jump (Lafayette) 41-6