Lafayette Boys, Girls Show Out During Bay Rivers Track Meet is your source for free news and information in Williamsburg, James City & York Counties.

Bruton's DaSha Hill and Lafayette's Kathryn Tomczak run side-by-side in the 100-meter hurdles. (file photo)
Bruton’s DaSha Hill and Lafayette’s Kathryn Tomczak run side-by-side in the 100-meter hurdles. (file photo)

Lafayette’s boys and girls track and field teams capped off the third Bay Rivers District regular season meet in style, cruising to first-place finishes.

The Lafayette girls won first place with 173 points, which was 74 ahead of second-place Tabb.

Lafayette’s Audrey Hurley was the only Historic Triangle athlete to win multiple individual events during the meet, taking first place in the 100- and 200-meter dashes.

The Rams took first and second place during the 400-meter dash and 800-meter run.

Bruton’s Raven Finley-Flowers took second place in both the 100-meter and 300-meter hurdles

In the boys division, Lafayette cruised to a commanding first-place finish with 131 points. The Rams cleared second-place New Kent by 82 points.

Lafayette’s Rashawn Smith finished first in the 100-meter dash and third in the 200-meter dash.

Tabb’s Baron Kieffer battled closely with Lafayette’s Konrad Steck in the 800-meter run, with Steck edging out Kieffer by .33 seconds.

York’s Ryan Born won the 300-meter hurdles and took third in the 110-meter hurdles.

For full meet results, click here.

Below are the team results and individual winners:

Team Results
1: Lafayette, 173
2: Tabb, 99
3: Warhill, 50
4: Bruton, 49
5: Smithfield, 35
6: Jamestown, 30
6: New Kent, 30
8: Grafton, 20
9: York, 9

1: Lafayette, 131
2: New Kent, 49
2: Bruton, 49
4: Tabb, 44
5: Warhill, 43
5: York, 43
7: Smithfield, 38
7: Grafton, 38
9: Poquoson, 34
10: Jamestown, 27

Individual Winners
100m: Audrey Hurley (Lafayette) 12.88
200m: Audrey Hurley (Lafayette) 26.02
400m: Megan Jones (Lafayette) 1:00.59
800m: Brooke Crookston (Lafayette) 2:19.03
1600m: Lindsey Blanks (Tabb) 5:07.78
3200m: Clara Wincheski (Bruton) 11:39.78
100m Hurdles: Kathryn Tomczak (Lafayette) 16.42
300m Hurdles: Selena Jones (Lafayette) 48.06
4×100: Lafayette 51.38
4×400: Lafayette 4:10.42
4×800: Jamestown 10:01.24
High Jump: Da’ani Jetton (Smithfield) 5-0
Long Jump: DaSha Hill (Bruton) 17-8
Triple Jump: Alex Brender A’ Brandis (Lafayette) 35-2 1/2
Shot Put: Caitlin McClain (New Kent) 33-3
Discus: Caitlin McClain (New Kent) 104-6 1/2

100m: Rashawn Smith (Lafayette) 11.36
200m: Devin Simon (Smithfield) 22.29
400m: Aaron Williams (Smithfield) 51.98
800m: Konrad Steck (Lafayette) 1:59.07
1600m: Cade Moreno (Lafayette) 4:25.43
3200m: Andrew Carlin (New Kent) 9:46.58
110m Hurdles: Micah Canaday (Lafayette) 15.1
300m Hurdles: Ryan Born (York) 41.98
4×100: Warhill 43.67
4×400: York 3:33.17
4×800: Warhill 8:08.47
High Jump: Michael Tyler (Lafayette) 6-4
Long Jump: Derrick Harris (Lafayette) 20-6
Triple Jump: R.J. Morris (New Kent) 42-3 1/2
Shot Put: Jaquille Fyffe (Bruton) 44-7
Discus: Ryan Winder (Poquoson) 139.9