Walsingham Girls Win TCIS Quad Meet; HRA Sophomore Breaks School Record

WYDaily.com is your source for free news and information in Williamsburg, James City & York Counties.

trojansWalsingham Academy’s girls track and field team took first place during a Tidewater Conference of Independent Schools quad meet.

Hampton Roads Academy’s girls team finished the meet in second place.

In the boys division, Walsingham and Hampton Roads Academy finished second and fourth, respectively.

Jack Teagle of Hampton Roads Academy broke the school’s 300-meter hurdles record during the meet that has stood since 2003. Teagle won in a time of 43 seconds flat.

Walsingham senior Kai Brown took first in the 200- and 400-meter dashes. Hampton Roads Academy’s Kinge Ndanga celebrated senior day in style, winning the shot put and discus throw.

Lisette Brondyke of Walsingham Academy won the 100- and 200-meter dashes.

Hampton Roads Academy senior Claudia Dockery won the 100-meter hurdles.

Below are the team results and individual winners:

Team Results
1: Walsingham Academy, 91
2: Hampton Roads Academy, 59
3: Nansemond-Suffolk, 52
4: Bishop Sullivan, 34

1: Bishop Sullivan, 76
2: Walsingham Academy, 60.50
3: Nansemond-Suffolk, 59
4: Hampton Roads Academy, 56.50

Individual Winners
4×800: Nansemond-Suffolk 11:07.0
100m Hurdles: Dockery (HRA): 19.2
Discus: C. Williams (WA) 68-9
100m: Brondyke (WA) 13.3
1600m: Bergeron (NSA) 5:37.1
4×100: Walsingham 55.2
400m: Hemelt (BSC) 1:04.5
High Jump: Marcombe (WA) 4-2
300m Hurdles: Schellpeper (WA) 55.9
800m: McGee (BSC)
Shot put: Hager (WA) 24-10
Triple Jump: Henson (NSA) 28-3
Long Jump: Ware (HRA) 13-1.5
200m: Brondyke (WA) 27,5
3200m: Bergeron (NSA) 11:55.0
4×400: Walsingham 4:45.2

4×800: Walsingham 9:26.5
High Jump: Giles (NSA) 5-6
110m hurdles: Teagle (HRA) 16.9
100m: Wahee (BSC) 10.8
1600m: Boone (BSC) 5:09.0
4×100: Bishop Sullivan Catholic 45.3
Discus: Ndanga (HRA) 108-1
Shot put: Ndanga (HRA) 35-1
400m: Brown (WA) 52.3
300m hurdles: Teagle (HRA) 43.0
Triple Jump: Giles (NSA) 39-0
Long Jump: Wahee (BSC) 19-11.5
800m: Boone (BSC) 2:01.2
200m: Brown (WA) 22.5
3200m: G. Berner (NSA) 11:17.0
4×400: Bishop Sullivan Catholic 3:50.6