York’s Ethan Jones Wins 3,200 at Hampton Relays

WYDaily.com is your source for free news and information in Williamsburg, James City & York Counties.

York High

One York runner earned a first-place finish in the 2015 Hampton Relays this weekend at Hampton University.

Ethan Jones won the 3,200-meter run for the Falcons.

Because they did not send out their full roster to compete, the Falcons finished lower in the team standings.

The boys finished tied for 12th with 10 points, while the girls finished tied for 14th with four points.

On the boys side, Jones was the lone point-earner for York, claiming first place in the 3,200-meter run with a time of 10:47.54.

In the girls division, Camryn Young finished sixth in the 1,600-meter run in a time of 6:59.33.

Lori Prieto finished in the top-eight spots of the 800-meter run by one-tenth of a second, taking eighth place with a time of 2:41.52.

Team Results
Girls
1: Western Branch, 154
2: Phoebus, 79
3: Maury, 77
4: Menchville, 41
5: I.C. Norcom, 39
6: First Colonial, 37
7: Hermitage, 36
8: Hampton, 29
9: Bethel, 19
10: Kecoughtan, 18
11: Great Bridge, 17
12: Kings Fork, 17
13: Lakeland, 7
14: Deep Creek, 4
14: Denbigh, 4
14: York, 4

Boys
1: I.C. Norcom, 124
2: Phoebus, 107.50
3: Western Branch, 105
4: Bethel, 55
5: Hermitage, 52
6: Deep Creek, 28.50
7: Kings Fork, 24
8: Denbigh, 18.50
9: Kempsville, 14
10: Great Bridge, 12.50
11: Kecoughtan, 11
12: Maury, 10
12: York, 10
14: Menchville, 7
15: Woodrow Wilson, 1

Individual Winners
Girls
100m: Jessica Tucker (Great Bridge) 11.85
200m: Tori Ray (Hampton) 24.98
400m: Faith Ross (Western Branch) 56.13
800m: Nina Massie (Western Branch) 2:26.24
1600m: Ces’Shay Joyner (Western Branch) 5:32.06
3200m: Abby Bellows (Hermitage) 11:55.43
100m Hurdles: Sydney Davis (Hermitage) 14.93
300m Hurdles: Amira Aduma (Phoebus) 44.26
400m Hurdles: Amira Aduma (Phoebus) 1:01.22
4×100: Western Branch, 47.83
4×400: Menchville, 3:54.68
4×800: Phoebus, 10:23.15
High Jump: Sydney Davis (Hermitage) 5-2
Long Jump: Amira Aduma (Phoebus) 17-5 1/2
Triple Jump: Bria Stith (Maury) 39-3
Shot Put: Phontavia Sawyer (First Colonial) 41-11

Boys
100m: Dartrez Thompson (Phoebus) 10.74
200m: Dartrez Thompson (Phoebus) 22.39
400m: Jaylen Banks (Hermitage) 49.71
800m: Devin Barnes (Hermitage) 1:59.23
1600m: Devin Barnes (Hermitage) 4:29.54
3200m: Ethan Jones (York) 10:47.54
110m Hurdles: Hakeem Horton (I.C. Norcom) 14.97
300m Hurdles: Charles Wiggs (I.C. Norcom) 39.41
400m Hurdles: Anthony Quenti Williams (Western Branch) 56.63
4×100: Western Branch, 42.70
4×400: I.C. Norcom, 3:20.86
4×800: Phoebus, 8:21.62
High Jump: Christopher Manley (Kings Fork) 5-9 1/2
Long Jump: Hakeem Horton (I.C. Norcom) 22-2 1/4
Triple Jump: Deverius Brown (I.C. Norcom) 44-2 1/2
Shot Put: Gabriel Boyd (Denbigh) 47-1 1/2