Jamestown Athletes Win Four Events During Captain’s Classic

WYDaily.com is your source for free news and information in Williamsburg, James City & York Counties.

A runner's spike rests on the starting block before a race. (file photo)
A runner’s shoe rests on the starting block before a race. (file photo)

Jordan Gravelle took home two gold medals for the Jamestown girls indoor track and field team during the 31st annual Captain’s Classic at Christopher Newport University held Friday and Saturday.

Two area schools – Jamestown and Walsingham Academy – competed in the Silver Division, which is reserved for Group 4A schools and below, as well as private Virginia schools.

In the girls competition, Jamestown finished in second place with 83 points, while Walsingham Academy took fifth place with 53 points.

Gravelle’s wins in the 200- and 400-meter dashes were the only individual first-place finishes from Historic Triangle female athletes during the meet.

Jamestown’s Afrikka Abdul-Haqq finished second in the 100-meter hurdles and third in the 300-meter hurdles. Her teammate, Lauren Cooke, also earned a second-place finish with Cooke’s coming in the 100-meter dash.

The Jamestown 4×100 relay team of Lauren Connell, Lauren Cooke, Taylor Cooke and Alexandra Peck took first place in a time of 54.56.

Thorin Jean of Jamestown took third in the open section of the girls 1,600-meter run.

Walsingham Academy’s Lisette Brondyke earned third place in the long jump and fourth in the 200-meter dash.

Her teammate, Clare Kinney, took bronze in the 3,200-meter run and helped the Walsingham 4×400 relay team that included Isabella Simmons, Delaney Riggs and Kiely Curran finish third.

In the boys competition, Jordan Willis of Jamestown was the only Historic Triangle athlete to notch a first-place finish. Willis’ win came in the 200-meter dash.

Willis’ teammate, Jordan Turner, took second place in the 100-meter dash and fourth in the 200-meter dash.

To see full results from the meet, click here.

Below are team results and individual winners from the meet:

Team Results
Girls
1: Maggie Walker, 150
2: Jamestown, 83
3: Lancaster, 57
4: New Kent, 54
5: Walsingham Academy, 53
6: Peninsula Catholic, 51
7: Northumberland, 39
8: Hampton Christian, 24
9: Atlantic Shores Christian, 22
9: Norfolk Christian, 22
11: Veritas School, 10
12: Broadwater Academy, 4
13: Colonial Forge, 2

Boys
1: New Kent, 143
2: Northumberland, 120
3: Peninsula Catholic, 97
4: Maggie Walker, 72
5: Lancaster, 71
6: Jamestown, 41
6: Broadwater Academy, 41
8: King George, 19
8: Norfolk Christian, 19
10: Walsingham Academy, 18
11: Hampton Christian, 4
11: Atlantic Shores Christian, 4
13: Veritas School, 2

Individual Winners
Girls
High Jump: Jaina Houston (Atlantic Shores Christian) 4-7
Pole Vault: Shanthi Hiremath (Maggie Walker) 10-3
Long Jump: Chelsie Motley (Maggie Walker) 15-11 1/2
Triple Jump: Emya Seldon (Northumberland) 30-8 1/4
Shot Put: Jamea Smith (Lancaster) 33-1
Discus: Megan Sours (New Kent) 77-1 3/4
100m Hurdles: Shanthi Hiremath (Maggie Walker) 15.47
4×800: Maggie Waler (Emma Call, Willa King, Khloe Pointer, Archana Shekharan) 9:44.09
100m: Dale Morrow (Norfolk Christian) 13.20
1600m: Morgan Lewis (Veritas School) 5:05.15
4×100: Jamstown (Lauren Connell, Lauren Cooke, Taylor Cooke, Alexandra Peck) 54.56
400m: Jordan Gravelle (Jamestown) 1:00.08
300m HurdleS: Shanthi Hiremath (Maggie Walker) 48.96
800m: Emma Call (Maggie Walker) 2:18.83
200m: Jordan Gravelle (Jamestown) 26.60
3200m: Khloe Pointer (Maggie Walker) 11:28.75
4×400: Maggie Walker (Emma Call, Fionnuala Fisk, Frances Heller, Shanthi Hiremath) 4:23.66

Boys
High Jump: Rychoane Curry (Northumberland) 5-11
Pole Vault: Jonathan Graham (King George) 14-3
Long Jump: Tyrell Henderson (Lancaster) 20-4 1/2
Triple Jump: Rychoane Curry (Northumberland) 42-7
Shot Put: Philip Harrison (Northumberland) 46-1
Discus: Dontae Weatherly (Broadwater Academy) 126-9 1/2
110m Hurdles: Tyrell Henderson (Lancaster) 16.71
4×800: Maggie Wlker (Ryan Buscaglia, Eric Kim, Matthew Ricker, Patrick Wachter) 8:10.35
100m: David Boykins (Norfolk Christian) 11.10
1600m: Ryan Buscaglia (Maggie Walker) 4:29.62
4×100: Lancaster Trevon Henderson, Tyrell Henderson, Justin Washington, Raquan Ball) 44.96
400m: Alexander Parr (Peninsula Catholic) 53.79
300m Hurdles: Darren Jones (New Kent) 43.72
800m: Eric Kim (Maggie Walker) 2:01.86
200m: Jordan Willis (Jamestown) 22.67
3200m: Max Weidman (Peninsula Catholic) 9:50.66
4×400: Maggie Walker (Ryan Buscaglia, Eric Kim, Scott Miller, Nick Row) 3:37.06