Lafayette Girls, Tabb Boys Winners in First Bay Rivers District Outdoor Meet is your source for free news and information in Williamsburg, James City & York Counties.

Kathryn Tomczak (file photo)
Kathryn Tomczak (file photo)

Lafayette’s girls track team and Tabb’s boys track team won the first Bay Rivers District meet Wednesday at York High School.

Of the 34 completed events between the boys and girls competitions, athletes from Historic Triangle schools won 31.

Kathryn Tomczak of Lafayette and Christopher Short of Warhill, both of whom are coming off appearances in the New Balance Nationals Indoor, each picked up where they left off during indoor track season.

Tomczak easily won the pole vault, clearing almost five feet more than her teammate runnerup, Peyton Blanding. Tomczak also won the 100-meter hurdles.

Short had a successful day, winning the 400-meter dash by nearly three seconds. He also helped the Warhill 4×400 relay earn second place.

Tabb’s Maya Hanks won the long and triple jumps, while Lafayette’s Indyah Brown took first in the discus and shot put.

Allen Blair of Tabb won three events during the meet: the 100-meter dash, high jump and long jump.

To see full meet results, click here.

Below are the team results and individual winners:

Team Results
1: Lafayette, 176
2: Tabb, 135
3: Warhill, 60
4: Bruton, 53
5: Grafton, 37
6: Smithfield, 24
7: York, 15.50
8: Jamestown, 10
9: New Kent, 9.50
10: Poquoson, 6

1: Tabb, 112
2: Lafayette, 102
3: Warhill, 58
4: Smithfield, 50
5: New Kent, 47
6: Bruton, 44
7: Poquoson, 36
8: Grafton, 31
9: Jamestown, 29
10: York, 18

Individual Results
100m: Megan Jones (Lafayette) 12.81
200m: Roshelle Smith (Tabb) 27.26
400m: Emily Wright (Tabb) 1:00.44
800m: Adriana Hooks (Lafayette) 2:23.71
1600m: Lindsey Blanks (Tabb) 5:16.04
3200m: Rachel Bloxom (Grafton) 11:39.89
100m Hurdles: Kathryn Tomczak (Lafayette) 16.63
300m Hurdles: Selena Jones (Lafayette) 49.73
4×100: Warhill 51.84
4×400: Tabb 4:22.98
4×800: Lafayette 9:52.08
High Jump: Daani Jetten (Smithfield) 4-8
Pole Vault: Kathryn Tomczak (Lafayette) 12-9
Long Jump: Maya Hanks (Tabb) 15-8
Triple Jump: Maya Hanks (Tabb) 37-0
Shot Put: Indyah Brown (Lafayette) 26-10 1/2
Discus: Indyah Brown (Lafayette) 94-0

100m: Allen Blair (Tabb) 11.29
200m: Taylor Lyons (Warhill) 22.99
400m: Christopher Short (Warhill) 49.58
800m: Konrad Steck (Lafayette) 2:03.18
1600m: Cade Moreno (Lafayette) 4:29.74
3200m: Baron Kieffer (Tabb) 9:47.54
110m Hurdles: Micah Canaday (Lafayette) 15.80
300m Hurdles: William Howard III (Tabb) 44.05
4×100: Warhill 43.60
4×400: Tabb 3:33.13
4×800: Grafton 8:27.02
High Jump: Allen Blair (Tabb) 6-0
Pole Vault: Griffin Kowal (New Kent) 12-6
Long Jump: Allen Blair (Tabb) 21-10 1/2
Triple Jump: Myles Brown (York) 43-1
Shot Put: Jaquille Fyffe (Bruton) 40-10
Discus: Ryan Winder (Poquoson) 130-4